​           "Szansa dla chorych z zanikiem mięśni" to hasło tegorocznej kampanii poświęconej rozpowszechnieniu wiedzy na temat chorób objawiających się zanikiem bądź spastycznością mięśni. Do chorób tego typu należą przede wszystkim różne rodzaje dystrofii mięśniowych (np. typ Duchenne'a – DMD, typ Beckera – BMD), miotoniczna (MTD) oraz kilkanaście innych typów dystrofii mięśniowych, które różnią się tym, że w każdym z typów inne grupy mięśni są zajęte chorobą w pierwszej kolejności, jak LGMD czy FSHD. Ponadto do grupy tej należy rdzeniowy zanik mięśni (SMA), stwardnienie zanikowe boczne – SLA i inne rzadkie choroby o podłożu genetycznym.

 

W ramach kampanii organizowaliśmy bieg charytatywny podczas poznańskiego półmaratonu, licytacje na stoisku podczas Poznań Sport Expo w marcu i październiku br. oraz szereg mniejszych i większych imprez promujących kampanię.  Towarzysząca jej zbiórka ma na celu zgromadzenie funduszy z przeznaczeniem na cele naukowe tj. ufundowanie grantu zespołowi badaczy afiliowanych w renomowanej jednostce naukowo-badawczej, którzy prowadzić będą badania nad lekiem na zanik mięśni w Polsce.

Kampanię poparli sportowcy: paraolimpijczyk olimpijski Andrzej Ludzkowski oraz multimedalistka Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz członek kadry Narodowej Młodzieżowców w szabli Gabriela Drygała.